Allt fler kommuner arbetar strategiskt med kultur som verktyg för att skapa en attraktiv stad för och med medborgarna. Att göra unga delaktiga och få till medskapande processer är prioriterat.
Framförallt behöver man nyttja kulturens värden för ökad livskvalitet och hälsa och där kultur är tillgängligt och attraktivt för alla.
På konferensen ”Kommunkulturdagarna 2017” får du ökade kunskaper om hur kultur bidrar till en attraktiv och kreativ stad och hur du får till medskapande processer där medborgarna är delaktiga och känner inflytande. Du kommer också att få inspiration till konst och kultur i det offentliga rummet.
Ta chansen att nätverka och lyssna till experter och praktikfall från olika delar av landet!
Sara Andersson, Ordförande i kulturnämnden, Borås stad
Pontus Hammarén, Kommunikatör, Borås Kulturförvaltning
Fredrik Lindegren, Kulturchef, Umeå kommun
Anders Lerner, Direktör kultur-, idrotts- och fritidsförvaltningen, Västerås stad
Magnus Jonsson, Kulturchef, Gislaveds kommun
Viktoria Nguema, Handläggare, Kulturrådet
Simon Strömberg, Handläggare, Kulturrådet
Lena From, Projektchef Konst händer, Statens konstråd
Zsolt Szanto, Projektledare Generationsmöten, Göteborgs stad
”Innehållet av alla områden var perfekt, mycket mera än man förväntar sig”
”Mycket bra! I varje föreläsning fanns det något som jag kan ta med mig i mitt fortsatta arbete”
”Proffsiga föreläsare som gjorde dagarna intressanta”
”Bland det bästa jag har varit på”
”Mycket hög kvalitet på alla moment”
Ability Partner premierar dig som bokar tidigt!
Boka senast 15 september Konferens 6.990 kr – 500 kr rabatt |
Ordinarie pris Konferens 7.490 kr |
I konferenspriset ingår kaffe, lunch och dokumentation. Rabatterna kan ej kombineras med andra erbjudanden. Alla priser är exkl. moms.
Mängdrabatt
Anmäl fler än 2 personer från samma organisation samtidigt så betalar person 3, 4, 5 osv endast 4.980 kr exkl. moms per person.