Nationell mötesplats för säkerhetsskydd 2025
Vad krävs av din verksamhet för att uppfylla kraven på säkerhetsskydd för Sveriges säkerhet?
25-26 mars
Anmäl dig senast 14 mars
Ordinarie pris: 9990 kr
Att skapa ett effektivt säkerhetsskydd i praktiken
Välkommen till en högaktuell konferens för dig som arbetar i en verksamhet som är av betydelse för Sveriges säkerhet.
Under två intensiva dagar får du lyssna till experter och praktikfall hur du framgångsrikt leder det praktiska arbetet med säkerhetsskydd och skapar ett effektivt skydd mot angrepp. Du får en god bild över aktuella utmaningar inom säkerhetsskydd samtidigt som du har chansen att nätverka och utbyta erfarenheter med kollegor från andra organisationer.
Ur innehållet
- Säkerhetshot och incidenter – hur ser hotbilden ut från främmande makt?
- Praktisk tillämpning av säkerhetsprövning i en komplex verksamhet
- Identifiering av påverkansoperationer och desinformation
- Etablera och behålla säkerhetskultur för ökad motståndskraft
- Hur hanterar du motstridiga krav inom säkerhetsskyddslagstiftningen, arbetsmiljölagar och regler inom anställningsförhållanden?
- Skydd av fysisk infrastruktur för ökad motstståndskraft mot angrepp
- Ständig förbättring av säkerhetsskyddsanalyser i en föränderlig omvärld
- Skydda verksamhet mot insiderbrott som hotar skyddsvärden
Program
Vi samarbetar med följande hotell där du får rabatt på boendet om du anger våra koder vid bokning.
Bryggargatan 12
Tfn +46850621400
Ange kod: Ability Partner
Hazeliusbacken 20
Tfn +46850254140
Ange kod: ABILITY
Nybrogatan 53
Tfn +46850733000
Ange kod: Ability Partner
Tfn +46851751700
Ange kod: D000028081
Anmäl dig senast 14 mars så får du 1000 kr i rabatt
Detta är priset innan eventuella rabatter.
Anmäl fler än 2 personer från samma organisation samtidigt så betalar person 3, 4, 5 osv endast 6990 kr per person.
I konferenspriset ingår dokumentation.
Konferensens moderator inleder dagen.
Tobias Ander
IT-säkerhetschef
Försvarsmakten
Tobias Ander har lång och gedigen erfarenhet från arbetet med informationssäkerhet i offentlig verksamhet, som CISO på Transportstyrelsen samt CISO på Örebro kommun. Idag jobbar han som IT-säkerhetschef på Försvarsmakten (FMTIS). Tobias arbetar idag aktivt med frågor kring ledning och styrning och informationssäkerhetskultur och genomför utbildningar och föreläsningar utifrån sitt engagemang i företaget Securebyme. Tobias vann år 2017 priset ”Årets GRC-profil” för sitt kunnande och engagemang inom Governance Risk Compliance. Han är främst aktuell med handboken ”Informationssäkerhetskultur”.
- En genomgång av aktuella domar om sanktionsavgifter och tillsynsmyndigheternas rapportering till regeringen
- Konkreta råd om säkerhetsskyddsarbetets systematik
Kim Hakkarainen
Senior rådgivare
Týr Cyber Defense
Kim Hakkarainen är senior rådgivare inom säkerhetsskydd vid konsultföretaget Týr Cyber Defense. Han är författare till boken Säkerhetsskydd – En introduktion och har tidigare varit säkerhetsskyddsstrateg och informationssäkerhetsspecialist vid Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten.
- Säkerhetsläget och hotbilden från främmande makt
- Aktörerna – vilka är de och vad har de för fokus?
- Konsekvenser och skyddsvärden för företag, kommuner och myndigheter
- Hur kan du förebygga och minska riskerna för angrepp och incidenter mot din organisation?
Fredrik Börjesson
IT-säkerhetsstrateg
Försvarsmakten / MUST
Fredrik har över 25 års internationell erfarenhet inom IT- branschen med chefsroller som täcker Skandinavien, Europa, Australien och Asien och Stillahavsområdet. Han har svensk gymnasie-, militärtjänst- och universitetsutbildning samt en MBA (Exec.)-examen från Australian Graduate School of Management vid UNSW i Sydney. Fredrik har tidigare arbetat och bott 10 år i Australien och de senaste 2 året som IT-säkerhetsstrateg på Svenska försvarsmakten.
- Vilken är företagens och kommunernas gemensamma ansvar för motståndskraft och kontinuitetsplanering i samhället?
- Hur kan samarbete mellan olika aktörer i samhället öka förmågan att motverka hot mot skyddsvärde och hur hittar vi former för samarbete?
- Vilka områden är prioriterade för samarbete inom säkerhetsskydd?(Infrastruktur, bygg och underhåll, säkerhetsprövning personal vid uppdrag, informationssäkerhet, eller…?
- Varför är kunskapsdelning kritisk för en hög beredskap för hot mot rikets säkerhet?
Johan Sjöberg
Ansvarig säkerhets-och försvarspolicy
Svenskt Näringsliv
Johan Sjöberg ansvarar för säkerhets- och försvarspolicy inom Svenskt Näringsliv och driver frågor om totalförsvarsplanering, krisberedskap, risk och kontinuitetsplanering. Sveriges företag har de senaste åren fått en allt större roll när det gäller ansvaret för säkerhetsskydd och krisberedskap. En roll som också innebär ett utökat samarbete med myndigheter och samhället i stort.
- Hur väger du in ett förändrat säkerhetsläge för omvärdering av kända eller nya omständigheter som kan påverka lämpligheten i befattning?
- Hur värderar du fakta som kommit fram under säkerhetsprövningen för att göra en bedömning av personens lämplighet att arbeta i en säkerhetsklassad tjänst?
- Hur hanterar och värderar du uppgifter som kommer från andra myndigheter som påverkar säkerhetsprövningen av medarbetare?
Mats Paulsson
Säkerhetsdirektör
Swedavia AB
Mats Paulsson har lång erfarenhet från att arbeta med säkerhetsfrågor ur olika perspektiv. Han ansvarar idag för avdelningen Corporate Security och områdena Verksamhetsskydd, Informationssäkerhet, Säkerhetsskydd samt Swedavias roll i Sveriges totalförsvar. Innan dess har han tjugonio års erfarenhet från Polisen, varav de flesta tillbringades i olika roller inom Säkerhetspolisen.
Mikael Tofvesson
Ställföreträdande myndighetschef
Myndigheten för psykologiskt försvar
- Så övervakas och utvärderas AI-system kontinuerligt för att säkerställa att de följer policyer och regler för transparens, ansvar, rättvisekrav, oavsett om de är högrisk system eller inte
- Vikten av att utse ansvarig för AI risk governance och rollens ansvarsområden
- Hur du värderar risk från perspektiven teknik, compliance och affärsrisk
- Så tillämpar organisationen interna och externa ansvarsfrågor för AI
- Betydelsen av en systematisk och datadrivet support för AI-governance
Anna Felländer
Grundare och VD på anch.AI
Ethical AI Governance Group
Anna Felländers multidisciplinära forskargrupp vid Kungliga Tekniska Högskolan var ursprunget till anch.AI. Anna grundade anch.AI 2018 för att undersöka de etiska, juridiska och samhälleliga konsekvenserna av AI. Anch.AI-plattformen är en insiktsmotor med en unik metod för att screena, bedöma, mildra, granska och rapportera exponering för etiska risker i AI-lösningar. anch.AI anser att alla organisationer måste följa sina etiska värderingar och följa befintliga och kommande regleringar i sina AI-lösningar, skapa innovationer som människor kan lita på. Det är en etisk försäkring för företag och organisationer. Anna Felländer har en lång erfarenhet av finansvärlden och flera styrelseuppdrag i privata och offentliga sammanhang. Hon har även suttit i Digitaliseringskommissionen
- Hur förändras regelverket och kraven på strängare säkerhetsprövningar?
- Så måste kommuner och företag som hanterar känslig information stärka sina rutiner för informationssäkerhet för att uppfylla Nato-standarder
- Hur ska den tätare samordningen och delningen av information med Nato:s säkerhetsstrkturer genopmföras?
- Vilka utökade krav på skydd av fysisk infrastruktur blir aktuell?
Rozbeh Daneshnejad
Senior Analytiker
SRS - Scandinavian Risk Solutions
Rozbeh Daneshnejad är Senior Analytiker på SRS Security med fokus på internationella förhållanden och säkerhetsskydd. Han har tidigare bland annat arbetat inom Försvarsmakten, Utrikesdepartementet och Säkerhetspolisen.
Tobias Ander
IT-säkerhetschef
Försvarsmakten
Tobias Ander har lång och gedigen erfarenhet från arbetet med informationssäkerhet i offentlig verksamhet, som CISO på Transportstyrelsen samt CISO på Örebro kommun. Idag jobbar han som IT-säkerhetschef på Försvarsmakten (FMTIS). Tobias arbetar idag aktivt med frågor kring ledning och styrning och informationssäkerhetskultur och genomför utbildningar och föreläsningar utifrån sitt engagemang i företaget Securebyme. Tobias vann år 2017 priset ”Årets GRC-profil” för sitt kunnande och engagemang inom Governance Risk Compliance. Han är främst aktuell med handboken ”Informationssäkerhetskultur”.
- Viktigaste lärdomarna och slutsatserna från arbetet med säkerhetsskyddsanalyse
- Är väpnat angrepp en del av hotbilden i säkerhetsskyddsanalysen?
- Hur förbereder sig Teracom för att möta väpnat angrepp?
Stefan Steijnick
Affärsområdeschef Network Services
Teracom AB
Johan Grufman
IT-Säkerhetschef
Teracom AB
- Cybersäkerheten och den mänskliga faktorn – säkerhet är allas ansvar!
- Att strategiskt driva och utveckla förståelsen för verksamhetens säkerhet som driver mot rätt beteenden
- Hur vi arbetar med att kontinuerligt förbättra och skapa en långsiktigt hållbar säkerhetskultur
- Så skapar du transparens för säkerhetsavdelningens arbete och ett väl fungerande samarbete i hela organisationen
Tobias Ander
IT-säkerhetschef
Försvarsmakten
Tobias Ander har lång och gedigen erfarenhet från arbetet med informationssäkerhet i offentlig verksamhet, som CISO på Transportstyrelsen samt CISO på Örebro kommun. Idag jobbar han som IT-säkerhetschef på Försvarsmakten (FMTIS). Tobias arbetar idag aktivt med frågor kring ledning och styrning och informationssäkerhetskultur och genomför utbildningar och föreläsningar utifrån sitt engagemang i företaget Securebyme. Tobias vann år 2017 priset ”Årets GRC-profil” för sitt kunnande och engagemang inom Governance Risk Compliance. Han är främst aktuell med handboken ”Informationssäkerhetskultur”.
- Vilka är möjliggörare som utnyttjar sin position för att främja kriminella nätverk?
- Hur identifierar du möjliggörare i organisationen?
- Så stärker utbildning, riskidentfiering och öppen organisationskultur kapaciteten att motverka möjliggörare
Catharina Lindstedt
Ledarskaps- och organisationsutveckling
Catharina Lindstedt arbetar med ledarskaps- och organisationsutveckling med huvudinriktning otillåten påverkan. Hon har en lång erfarenhet som utbildare och coach för ledare och organisationer med framförallt en inriktning på frågor som rör otillåten påverkan, bland annat trakasserier, hot, korruption, tystnadskulturer och organiserad brottslighet. Med en bakgrund som forskare inom korruption och flera års arbete inom polisen med inriktning organiserad brottslighet och fördjupade riskbedömningar tillsammans med utbildningar inom organisationsutveckling, coachning och mental träning har hon en mångsidig kompetens som är betydande för den här typen av komplexa frågor. Att exempelvis förstå hur vår hjärna reagerar på hot är en stor framgång för att ta bort skuld och skam hos medarbetare. Catharina har Jag har tidigare strukturerat upp Göteborgs Stads arbete för att hantera och stärka kommunen mot otillåten påverkan och tystnadskulturer.
- Hur en kontinuerlig säkerhetsskyddsanalys av sårbarheter och stärker säkerhetsskyddet
- Så sker en kontinuerlig anpassning av arbetet med säkerhetsskydd efter hotbilden från en snabbt föränderlig omvärld
- Hur försäkrar sig Svenska kraftnät om en hög kunskapsnivå om skyddsvärden och skapar en etablerad säkerhetskultur hos medarbetare?
Ylva Söderlund
Enhetschef Tillsyn säkerhetsskydd
Svenska Kraftnät
Ylva Söderlund är i dag enhetschef för tillsyn över säkerhetsskydd på Svenska kraftnät. Hon har lång erfarenhet av säkerhetsskyddsarbete, och har både arbetat med och utbildat i säkerhetsskyddsanalysarbete, bland annat hos Säkerhetspolisen, Trafikverket och som konsult på PwC. Ylva är författare till boken Säkerhetsskyddsanalys i teori och praktik och är en ofta anlitad föreläsare.
- Förhållandet mellan säkerhetsskyddslagstiftning och anställningsskyddslagen?
- Vilka åtgärder kan/ska arbetsgivaren vidta på grund av identifierade säkerhetsrisker?
- Vad krävs för att säkerhetsprövningen ska leda till att anställningen avslutas?
- Vilka risker finns för arbetsgivaren vid en tvist om anställningens avslutande?
Petter Wenehult
Advokat, Partner
Elmzell Advokatbyrå
Petter Wenehult är advokat med passion för arbets- och HR-relaterad juridik. Han rådger klienter i samband med avslutande av anställning, upprättande av anställningsavtal, policies och andra HR-dokument samt fackliga förhandlingar vid omorganisationer eller företagsöverlåtelser. Petter Wenehult har företrätt klienter i domstolsprocesser och skiljeförfaranden vid ett flertal tillfällen. Han har ett särskilt intresse för utredningar i arbetslivet, vilket han regelbundet hjälper klienter med. Dessutom genomför han regelbundet kurser och utbildningar i arbetsrätt.
Knut Elmstedt
Advokat
Elmzell Advokatbyrå
Knut Elmstedt är advokat och biträder klienter i alla typer av arbetsrättsliga ärenden för såväl svenska som utländska företag med verksamhet i Sverige. Knut Elmstedt bistår bland annat i ärenden rörande anställning, fackliga förhandlingar, omorganisationer, avslutande av anställning, diskrimineringsfrågor m.m. Knut Elmstedt bistår även i frågor rörande arbetstillstånd för utländska medborgare.
- Så identifierar du säkerhetsrisker – vilka är de potentiella säkerhetsriskerna i fastigheter och infrastruktur?
- Robusta fysiska miljöer och infrastruktur som säkerställer kontinuitet i säkerhetskänsliga verksamheter – säkerhetsåtgärder, lokalutformning och teknik
- Samarbete – hur kan ett samarbete mellan företag, myndigheter och kommuner förbättra säkerheten och motståndskraften mot angrepp och kriser i samhället?
Lars Brånn
Resiliens
Ramboll Sverige AB
- Säkerhetsskydd i en ny omvärld – lär dig mer om hur samhället och samhällsviktiga funktioner utmanas idag
- Lär dig mer om hur du undviker sanktionsavgifter för brister i säkerhetsskyddet
- Lär dig identifiera och motverka påverkansoperationer
- Ta reda på hur du bygger en säkerhetskultur för ett kontinuerligt säkerhetsarbete som involverar samtliga enheter i verksamheten
- Lär dig mer om hur du värderar resultatet av en säkerhetsintervju vid en rekrytering av personal för säkerhetskänslig verksamhet
- Ta del av goda exempel hur du ökar kunskapen om säkerhetsskydd hos samtliga medarbetare
- Lär dig mer om hur samarbete mellan myndigheter och företag ökar motståndskraften mot hot mot skyddsvärden i samhället
- Ta reda på hur Sveriges inträde i Nato påverkar kraven på säkerhetsskydd
- Nätverka och diskutera egna utmaningar och utbyt erfarenheter med kollegor från hela Sverige!
Anmälan Nationell mötesplats för säkerhetsskydd 2025 25-26 mars
Påbörja din anmälan genom att fylla i deltagaruppgifter i formuläret
Priset inkluderar konferenstillfälle samt tilläggsval om detta valts.
Dela evenemanget i social medier