Ledarskap & Kommunikation 2026-03-27

Så kan offentlig sektor upptäcka informationspåverkan i tid

Under konferensen Informationspåverkan och desinformation 2026 håller Anton Lif, Combitech, ett fördjupande expertanförande om hur organisationer kan arbeta praktiskt med OSINT (Open Source Intelligence).

Hem / Ledarskap & Kommunikation / Nyheter / Så kan offentlig sektor upptäcka informationspåverkan i tid

Så kan offentlig sektor upptäcka informationspåverkan i tid – OSINT i praktiken!

Informationspåverkan tar i dag form i en snabb, fragmenterad och digital informationsmiljö. För att kunna agera i tid krävs systematisk omvärldsanalys och rätt verktyg.

Under konferensen Informationspåverkan och desinformation 2026 håller Anton Lif, expert inom informationspåverkan på Combitech, ett fördjupande expertanförande om hur organisationer kan arbeta praktiskt med OSINT (Open Source Intelligence).

Föreläsningen belyser:

  • Hur informationspåverkan tar form i dagens digitala miljö
  • Narrativ, spridningsmönster och aktörer – vad går att följa öppet?
  • OSINT som verktyg – möjligheter och begränsningar
  • Tidiga varningssignaler och hur påverkan kan identifieras innan den får fäste
  • Praktiska exempel på hur omvärldsbevakning kan integreras i vardagen

För beslutsfattare, kommunikatörer och säkerhetsansvariga är detta ett centralt pass för att stärka organisationens beredskap och analytiska förmåga.

Varmt välkommen till Informationspåverkan och desinformation 2026 den 28 maj!

Konferens

Informationspåverkan och desinformation 2026

En nationell mötesplats om desinformation, informationspåverkan och samhällelig motståndskraft....