Otillåten påverkan i offentlig sektor 2026 – konferens 26 maj
Konferens Säkerhet

Otillåten påverkan i offentlig sektor 2026

Skapa beredskap, stötta medarbetare och stärk skyddet för personal och verksamhet

26 maj Stockholm eller digitalt
På plats

Hotell Hasselbacken
Hazeliusbacken 20
Stockholm

Digitalt

Delta på distans

Datum

26 maj

Boka tidigt rabatt
6990 kr

Anmäl dig senast 17 april

Ordinarie pris: 7990 kr

Mängdrabatt
5990 kr

Anmäl fler än 2 personer från samma organisation samtidigt så betalar person 3, 4, 5 osv endast 5990 kr per person.

Hur skyddar vi medarbetare och verksamhet när otillåten påverkan och infiltration blir en del av vardagen?

Kommuner, regioner, myndigheter och offentligt ägda bolag verkar i dag i en allt mer komplex och föränderlig hotmiljö. Infiltration, insiderhot och informationspåverkan hotar både personal och organisationens beslutsförmåga. För att värna både arbetsmiljö och samhällsuppdrag krävs ett långsiktigt, systematiskt och rättssäkert säkerhetsarbete som bygger organisatorisk motståndskraft över tid.

På konferensen Otillåten påverkan i offentlig sektor 2026 – så skyddas medarbetare, beslutsfattande och verksamhet från infiltration, insiderhot och informationspåverkan får du en aktuell lägesbild samt konkreta verktyg för att förebygga, upptäcka och hantera påverkan – både utifrån och inifrån organisationen. Du får kunskap om hur juridiska ramar, personalsäkerhet, ledarskap och säkerhetskultur samverkar för att stärka skyddet av verksamhet och demokratiska processer. Fokus ligger på hur offentlig sektor kan gå från reaktiv incidenthantering till ett strukturerat och förebyggande arbete.

Konferensen riktar sig till dig i ledande funktion inom säkerhet, HR eller verksamhetsansvar som har ansvar för personalsäkerhet, arbetsmiljö, rekrytering eller strategiskt säkerhetsarbete – och som vill stärka samverkan mellan funktioner för att minska sårbarheter och skydda organisationens uppdrag.

Investera en dag i kompetensutveckling för att förebygga otillåten påverkan – och ta med dig verktyg och strategier som kan omsättas direkt i din organisation.




Ur innehållet

  • Otillåten påverkan i offentlig sektor – lägesbild, utveckling och juridiska ramar
  • Insiderhot och infiltration – hur otillbörliga aktörer tar sig in i organisationer och påverkar beslutsfattande
  • Otillåten påverkan inifrån – när brister i struktur, rekrytering eller kultur skapar sårbarheter
  • Personalsäkerhet i praktiken – att utveckla ett systematiskt, lagenligt och hållbart arbetssätt 
  • Säkerhetsprövningsprocess – verktyg för en rättssäker och lagenlig process i praktiken
  • Organisationskultur – att bygga en öppen, trygg och säkerhetsmedveten kultur som håller över tid 
  • Juridiken kring otillåten påverkan – vad är brott och vad är gråzon?
  • Informationspåverkan mot offentlig förvaltning – när påverkan riktas mot personal och beslutsfattande

Moderator
Jens Johanson
Senior säkerhetsstrateg
Trafikverket
Föreläsare
Jörgen Holmlund
Lärare Underrättelsetjänst
Försvarshögskolan
Per Dackenberg
Revisionsdirektör
Riksrevisionen
Patric Persson
Säkerhetschef och Säkerhetsskyddschef
Stockholms tingsrätt
Helena Rozi
Bitr. informationssäkerhetschef
Svenska kraftnät
Catharina Lindstedt
Senior rådgivare, utbildare och föreläsare inom otillåten påverkan
Fredrik Janse
VD
SRS Security
Mikael Tofvesson
Senior rådgivare
Cparta Cyber Defense
Olle Lundin
Professor i förvaltningsrätt 

Uppsala Universitet

Program

Läs vårt program direkt eller ladda ner som PDF.
Visa program
Boende

Vi samarbetar med följande hotell där du får rabatt på boendet om du anger våra koder vid bokning.

Djurgården
Hotell Hasselbacken

Hazeliusbacken 20

Tfn +46812133300

Ange kod: ABILITY

Karta
Stockholm City
Freys Hotels

Bryggargatan 12

Tfn +46850621400

Ange kod: Ability

Karta
Östermalm
Mornington Hotel

Nybrogatan 53

Tfn +46850733000

Ange kod: Ability Partner

Karta
Stockholm och övriga Sverige
Scandic Hotels

Tfn +46851751700

Ange kod: D000028081

Intresserad av att samarbeta?
Kontakta oss om du är intresserad av ett samarbete! Du kanske vill tala eller vara med som utställare/sponsor på ett evenemang? Eller ett marknadsföringssamarbete?
Kontakta oss här
Priser (alla priser är exkl. moms och per person)
Boka tidigt rabatt
6990 kr

Anmäl dig senast 17 april så får du 1000 kr i rabatt

Ordinarie pris
7990 kr
Mängdrabatt
5990 kr

Anmäl fler än 2 personer från samma organisation samtidigt så betalar person 3, 4, 5 osv endast 5990 kr per person.

Vad ingår?

I konferenspriset ingår dokumentation och att du kan se konferensen igen under 30 dagar efteråt.

För dig som deltar på plats tillkommer ett dagspaket om 500 kr där frukost, fika och lunch ingår.